BitClub Madencilik Havuzu Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği hakkında bilginiz yoksa işte temel bir genel bakış… Her 10 dakikada bir ağda karım yapan bir kişi tarafından yeni bir 25 Bitcoin’lik blok bulunur. Bir blok bulabilmek için kriptografik karım fonksiyonunu kullanarak basit bir matematik problemini çözmeniz gerekir. Bunun bir örneğini görmek için havuz web sitemize gidin ve Havuz İstatistikleri altında yer alan Turdaki Toplam Payların gösterildiği sütuna göz atın. Burada, çözdüğümüz son bloktan bu yana kaç defa matematik problemini çözmeye çalıştığımız gösterilmektedir.

Ayrıca hemen sağdaki sütunda Mevcut Blok Zorluğu görüntülenmektedir. Bu zorluk tüm ağın zorluğu olup, temel olarak doğru yanıtın tahmin edilmesi ve 25 Bitcoin değerindeki blokla ödüllendirilmek için ortalama kaç deneme yapılması gerektiğini gösterir. Ne kadar çok karım gücü olursa doğru yanıtı tahmin ederek problemi çözme şansı da o kadar yüksek olur. Turdaki toplam pay zorluğa eşit olduğunda bu durum bloğun kazanılması gerektiği anlamına gelir (teoride).

mining-bitcoin
mining-bitcoin (1)

Ancak şansın da belirli bir etkisi söz konusudur ve bu, blok gerçekten bulunmadan önce kaç defa girişimde bulunulduğuyla takip edilebilir. Bu sayfanın alt kısmındaki tabloya bakarsanız havuzumuz tarafından bulunan blokların bir listesini görebilirsiniz (istatistikler 12 Temmuz 2015 tarihinde havuzların yeniden başlatılmasından itibaren tutulmaktadır).

Fark etiketli sütun altında makinelerimiz tarafından doğru yanıt verilerek bir blok kazanılmasından önce gerçekte kaç karım gerçekleştirildiği görülebilir.

Zaman zaman şanslı zaman zaman ise şanssız oluruz ve bir blok bulunmadan önce zorluk %100’ün üzerine çıkar. Çok sayıda etken nedeniyle bu durum sürekli olarak değişiklik gösterir ancak uzun vadede ortalama bir değere oturur ve havuzumuzun karım gücü ne kadar yüksek olursa bloklar arasındaki fark da o kadar küçük olur. Artık her şeyi sayfamızda gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz!